Lakier do paznokci- nie tylko ozdoba

Malowanie paznokci podobnie jak wiele innych kosmetycznych czynności, wykonywanych w naszych czasach, miało swój początek w starożytności.  Już Egipscy Faraonowie w ten sposób zdobili swoje dłonie. Pierwszy lakier do paznokci powstał 1925r. Wynalezienie tego popularnego kosmetyku wiązało się z wynalezieniem jednego z jego najważniejszych składników czyli nitrocelulozy. W ostatnich latach rynek kolorowych buteleczek wypełnionych lakierami do paznokci jak i różnorodnymi odżywkami został wzięty „pod lupę” . Po pierwsze ze względu na szkodliwość substancji zawartych w lakierach, a po drugie ze względu na to ,że lakier, dzięki swemu dobremu przewodzeniu przez płytkę paznokcia może być nie tylko ozdobą.

Płytka paznokciowa zbudowana jest ze 100 do 150 warstw nieregularnie rozmieszczonych  zrogowaciałych keranocytów. Są one ułożone dachówkowato, jeden na drugim. Taka struktura , kilkunastoprocentowa zawartość wody i mała ilość substancji lipidowych, sprawia, że paznokieć jest bardzo dobrym przewodnikiem. Ma budowę zbliżoną do warstwy rogowej naskórka, jest jednak pozbawiony mieszków włosowych, gruczołów potowych i w przeciwieństwie do naskórka jego grubość nie ma tak dużych wahań.

Lakiery do paznokci są jednymi z najbardziej drażniących i zarazem niebezpiecznych substancji chemicznych w kosmetyce. Do ich podstawowych składników należą substancję filmotwórcze, plastyfikatory, żywice, rozpuszczalniki, rozcieńczalniki, żywice, stabilizatory i pigmenty. Kwestie najbardziej sporne, jeśli chodzi o bezpieczeństwo stanowi Toulen, używany jako rozcieńczalnik, żywice formaldehydowe i formaldehydy, wpływające na przyczepność, oraz ftalany będące plastyfikatorami. Stosowanie wyżej wymienionych substancji jest niebezpieczne, gdyż są to chemikalia zaliczane min. do 3 grupy substancji kancerogennych, wpływają negatywnie na układ rozrodczy i są substancjami mocno alergizującymi. Ich stosowanie uwarunkowane jest przez dyrektywy Unijne i systematycznie kontrolowane. Toulen, formaldehydy i żywice formaldehydowe są substancjami dopuszczonymi do użycia w określonych przez dyrektywy stężeniach, natomiast ftalany są substancjami na rynku UE zakazanymi. Jeśli chcemy, aby nasz lakier, prócz ozdoby nie stał się czynnikiem chorobotwórczym, zadbajmy o to, aby produkt który kupujemy był zgodny z Unijnymi wymogami. Szczególną ostrożność powinny zachować alergicy, gdyż alergeny obecne w lakierach wywołują odczyny alergiczne nie w miejscu zapodania czynnika drażniącego, czyli na paznokciach , ale w miejscach gdzie najczęściej się dotykamy i na drogach oddechowych (gdy lakier jest jeszcze mokry). Mimo sprzecznych opinii, jestem za tym, żeby kobiety w ciąży jak i te które mają w niedalekich planach macierzyństwo, zrezygnowały ze stosowania lakierów zawierających wymienione składniki, a w szczególności Toulen, gdyż jego szkodliwość na Płud została poparta badaniami. Rynki kosmetyczne prześcigają się produkcji lakierów pozbawionych toulenu, formaldehyd czy też żywic formaldehydowych, jednak aby nie stracić na właściwościach cech użytkowych, receptury te są mocno rozbudowane, a co za tym Idzie kosztowne. Jeśli jednak chcemy pomalować paznokcie, to właśnie takie kosmetyki polecam. Zazwyczaj znajdziecie na nich informację „Bez toulenu i formaldehydów”

Kolejnym aspektem w dziedzinie lakierów do paznokci jest aspekt leczniczy. Mimo opisanych powyżej, możliwych działań szkodliwych, lakiery do paznokci w formach odżywek są również preparatami leczniczymi, czy też kondycjonującymi nasze paznokcie. Jak już wcześniej wspomniałam płytka paznokcia jest przydatkiem skóry, doskonale przewodzącym substancję w głąb paznokcia, jak i do organizmu. Technologia kosmetyczna wykorzystuje te możliwości i dzięki temu na rynku jest wiele preparatów przeznaczonych na różne problemy płytki paznokciowej. Jako ,że paznokieć w swej budowie zawiera również Wapń to właśnie ten pierwiastek jest najczęściej występującym składnikiem preparatów wzmacniających paznokcie. W przypadku pobruzdowań, pomocne mogą być formuły zawierające proteiny jedwabiu. Na kruche i łamliwe paznokcie korzystnie wpływa też biotyna, Wit C, A, F E, ceramidy, prowitamina B5, białko pszenicy czy też aloes. W przypadku mocnego przesuszenia pomocne są odżywki bogate w oleje, np. olej z orzeszków Kukui.

Płytka paznokcia w kontakcie z wodą , ma właściwości hydrofilowej membrany przez którą dochodzi do dyfuzji, im więcej substancji zmiękczających i zwiększających poziom nawilżenia płytki tym lepszy transport substancji leczniczych i pielęgnujących. Zjawisko to wykorzystane zostało przy tworzeniu lakierów terapeutycznych takich jak np. Mycosten zawierający cyklopiroks. Lakiery terapeutyczne stosowane są min. w leczeniu grzybicy. Jednak biorąc pod uwagę małą szkodliwość na organizm, a przy tym ograniczone skutki uboczne, trwają badania nad możliwości leczenia innych chorób wymagających systematycznej i długotrwałej podaży substancji leczniczej, za pomocą lakierów do paznokci.

Kolorowe lakiery do paznokci, o różnorodnych właściwościach i strukturach mają jeszcze jedną istotną rolę- chromoterapię. Jest to jedna z dziedzin medycyny naturalnej oparta na leczniczych właściwościach barw. Jak powszechnie wiadomo stwierdzenie to wywodzi się od Goethego i jego teorii „zmysłowo-estetycznego oddziaływania kolorów”.  Przetwarzane przez mózg barwy, dają impuls pobudzający organy dokrewne do odpowiedniego pokierowania gospodarką hormonalną, która to wpływa na pracę narządów wewnętrznych. Warto wiedzieć ,że barwy takie jak pomarańczowy, fioletowy czy różowy, są odpowiedzialne za dobre samopoczucie, poczucie bezpieczeństwa, energię, mogą łagodzić stres. Zielony symbolizuje harmonię i równowagę , niebieski ma właściwości antyseptyczne. Nie bez znaczenia najczęściej noszonym na paznokciach jest kolor czerwony. Czerwień w koloroterapii pobudza sprawność umysłową, podnosi ciśnienie tętnicze, przyspiesza bicie serca, dodaje energii. Sprawia, że jesteśmy bardziej kreatywni i odważni. Tak więc obserwowane trendy w zmianach kolorystyki naszej garderoby, czy koloru paznokci, pokierowane sezonowością, są jak najbardziej uzasadnione, a niepohamowana chęć posiadania czerwonych, żółtych czy fioletowych paznokci, może również wynikać ze stanu Naszej psychiki.

Reasumując, lakiery do paznokci, poza funkcją zdobniczą, mogą pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie. Co więcej, mogą być pomocne w leczeniu chorób, jak i wzmacniać słabą płytkę, aby mogła prawidłowo sprawować swoje funkcje ochronne. Przy tych wszystkich pozytywnych aspektach pamiętajmy jednak o tym, że są to substancje mogące wywołać wiele działań niepożądanych i nie nadużywajmy tego produktu. Decydując się na użycie lakieru do paznokci, starajmy się wybrać  najbezpieczniejszy dla naszego zdrowia.